Katalog znalezionych fraz
aaaaWelcome to my worldaaaa

Temat: Zwyczaje wigilijne i świąteczne w naszych domach

Dodam jeszcze, że przed wieczerzą wigilijną czytamy fragment z Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, potem dzielimy się opłatkiem i składamy życzenia (piękna polska tradycja dawniej nieznana na Śląsku), następnie zjadamy to, co przygotowano, a dopiero na koniec są prezenty. Zaś po wszystkim śpiewamy kolędy. A kto chce, idzie na Pasterkę.

U mnie jest identycznie, jak u ciebie Z tym, że (lenie jedne) zamiast iść na pasterkę to często oglądają w tv watykańską pasterkę. Zwłaszcza ja lubię tą transmisje, dla mnie to nocne zakonczenie wigilii jest ważne. Ostatnio nie śpiewamy kolęd, chyba, że brat akurat przytacha, jakiś klawisz, bo to wtedy łatwiej się śpiewa z akompaniamentem. U nas na deser jest kutia, u kogo jeszcze jest kutia? Następnego dnia u nas robi się odświętne śniadanie, (takie trochę, jak to wielkanocne), na które przychodzą krewni mieszkający w pobliżu czyli generalnie w tym samym mieście (max.to wychodzi, że przychodzi zawartość jakichś 6 domów). W święta też więcej spacerujemy, jak jest pogoda i bawimy się z dziećmi, bo mamy na to czas.
poz
tal
Źródło: elendili.nazwa.pl/viewtopic.php?t=2215Temat: Dla moich Przyjaciół... z tego pięknego miejsca

Krzysztofie

dla Ciebie,wspaniałe slaskie danie,czyli jaja w majonezie z sosem tatarskim

i najpiekniejsze ślaskie uśmiechy

mimo straszliwego spustoszenia,jakie nam zaserwowano przez ostatnie lata....,

serca ludzi z Zagłebia i Śląska zawsze są bardzo ......polskie i życzliwe
Soniu! Dziękuję za życzenia ze spełnieniem których nie ma większego problemu. Zważywszy na to, że moja połowinka, to Ślązaczka, w której kulinarnych przygotowaniach do Świąt zauważyłem m.inn. to danie wraz z akompaniamentem śląskiego uśmiechu mogę już dziś radośnie stwierdzić o spełnieniu Twoich życzeń. Jeżeli chodzi o Święta wielkanocne, to w zasadzie tradycyjne potrawy sa uniwersalne w całej Polsce. Króluje w nich szyneczka i jajko, jako symbol życia. Czytając powyższe posty naszych forumowiczów następuje jednak mimowolne pojawienie się ślinki w ustach na wieść o smakowitej, pachnącej przyprawami swojskiej kiełbasie.

Pozdrawiam.
Źródło: forum.dlapolski.pl/viewtopic.php?t=494


Temat: Wesołych Świąt!
Chciałbym złożyć wszystkim członkom Pro Fortalicium, a w szczególności grupom rekonstrukcji historycznej działającym przy stowarzyszeniu oraz ich sympatykom życzenia zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Piotr Skupień
Szef G.O. Śląsk
Źródło: gos.fora.pl/a/a,1995.html


Temat: Liga Typerów GFI - Orange Ekstraklasa, sezon 2007/2008
Zagłębie Sosnowiec - Łódzki KS 1-3
Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 1-0
Widzew Łódź - Legia Warszawa 0-1
Wisła Kraków - Odra Wodzisław Śląski 0-0
GKS Bełchatów - Lech Poznań 0-3
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - Cracovia 0-0
Polonia Bytom - Górnik Zabrze 0-1
Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 2-1


1. Roberto - 15
2. Raf - 13
3. Adrian - 12
4. daras30 - 11
5. adriansson - 10
5. maras - 10
7. Floyd - 9
8. picek - 8
9. Senczyn - 7
10. Ryba - 5


Klasyfikacja generalna

1. Raf - 50 (6,8,11,12,13,--,--,--,--,--,--,--,--)
2. Senczyn - 42 (13,2,16,4,7,--,--,--,--,--,--,--,--)
3. Floyd - 41 (13,4,13,2,9,--,--,--,--,--,--,--,--)
3. maras - 41 (9,4,11,7,10,--,--,--,--,--,--,--,--)
5. daras30 - 40 (NT,8,14,7,11,--,--,--,--,--,--,--,--)
6. picek - 39 (7,4,13,7,8,--,--,--,--,--,--,--,--)
7. adriansson - 30 (NT,NT,17,3,10,--,--,--,--,--,--,--,--)
8. Roberto - 29 (NT,NT,8,6,15,--,--,--,--,--,--,--,--)
9. Ryba - 28 (7,6,6,4,5,--,--,--,--,--,--,--,--)
10. Adrian - 24 (NT,2,9,1,12,--,--,--,--,--,--,--,--)


następna kolejka - 29-30.03

Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - Zagłębie Sosnowiec
Łódzki KS - Zagłębie Lubin
Cracovia - Widzew Łódź
Jagiellonia Białystok - GKS Bełchatów
Ruch Chorzów - Lech Poznań
Odra Wodzisław Śląski - Górnik Zabrze
Polonia Bytom - Wisła Kraków
Legia Warszawa - Korona Kielce


Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - Zagłębie Sosnowiec 2-0
Łódzki KS - Zagłębie Lubin 1-2
Cracovia - Widzew Łódź 1-0
Jagiellonia Białystok - GKS Bełchatów 1-0
Ruch Chorzów - Lech Poznań 1-2
Odra Wodzisław Śląski - Górnik Zabrze 1-0
Polonia Bytom - Wisła Kraków 0-2
Legia Warszawa - Korona Kielce 1-1


Prowadzący życzy wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych
Źródło: forumgniezno.pl/viewtopic.php?t=7903


Temat: Kościół Katolicki w Bułgarii
Wielkanoc (Pascha) - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.
Przez wieki spierano się, kiedy powinna być obchodzona. Podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Z dniem Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim.

Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Niedziela Wielkanocna nie miała początkowo własnej liturgii, gdyż wigilia paschalna przeciągała się do wczesnych godzin porannych. Dopiero kiedy przesunięto obrzędy wigilijne na sobotę rano, Msza Niedzieli Zmartwychwstania stała się w świadomości wiernych główną Mszą świąteczną.
W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie), która swymi tradycjami sięga średniowiecza - mówią o niej księgi liturgiczne z tych czasów.
Obrzędy rezurekcji bardzo rozwinięto, by dać obraz wydarzeń związanych ze zmartwychwstaniem Pana. Zostały one w połowie XVI wieku ujednolicone i tak przetrwały do naszych czasów. Kapłan udaje się do grobu Pańskiego, skąd wyrusza uroczysta procesja ze śpiewem "Wesoły nam dziś dzień nastał" oraz obchodzi trzykrotnie świątynię, obwieszczając światu zwycięstwo Chrystusa. Po procesji odprawiana jest uroczysta Msza Święta. Na początku mszy wznoszony jest okrzyk radości Alleluja (Chwalcie Boga), będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych.
Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.
W niektórych regionach np. na Śląsku rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami, tzw. zajączkami. Pierwszy dzień świąt tradycyjnie spędza się w domu, w gronie rodzinnym.

Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiejnocy.
W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.
Źródło: psko.fora.pl/a/a,5.htmlWelcome to my world